Досвід ягідного кооперативу

ХОРОХОРИН

"Село Смолигівської ОТГ Луцького району Волинської області. Його називають «Полуничною перлиною Волині».

Староста села - Мельничук Анатолій. Познайомився я з ним на І Конгресі старост, який пару тижнів тому проходив у Дніпрі. За що дуже вдячую команді Елена Тертышная.

В Смолигівській ОТГ 2 села - на 800 та 900 людей. Були до об’єднання двома самими бідними сільради Луцького району. Зараз в Хорохорині - полунична столиця, а в Смолигиві побудований логістичний центр «Nestle».

Друзі, це якась фантастика!

Все почалося з поляка, до якого у Польщу їздило кілька хорохоринців на заробітки. Він дивився на них, дивився, і, нарешті подарував їм по кількатисяч кущів полуниці і сказав, щоб вони починали свій бізнес на Україні. І вони почали! З наполегливістю та вдачею. Далі хлопці стали робити так само: вони безкоштовно роздавали саджанці полуниці односельцям. Дуже швидко полуниця «захватила» все село.

Всього хорохоринці засадили полуницею майже 300 га землі. Поливна система повністю децентралізована. На кожному полі є скважина і мережа поливної системи. Під час місяцю збору врожаю щодобово село дає майже 100 тон полуниці. Тобто, село видає за сезон не менше 2 млн кг полуниці по 29 - 33 грн/ кг.

Із села виїджає щодоби 2 великих рефрежератори і кілька десятків бусів. І цей жвавий рух бусів та великогабаритного транспорту по маленькому селу просто вражає! (дивіться фото).

На одному з великих господарств в 15 га постійно працює 100 осіб. Таких господарств в селі 10. На заробітки з‘їджаються з навколишніх сіл та районів. В день заробітчане отримують по 300 - 600 гривень. Для заробітчан «полуничники» почали будувати у селі гуртожитки (дивіться фото).

Кожне з десяти великих полуничних фермерських господарств має свою охолоджувальну камеру. Що мені здається малоефективним. Тому що, якщо б виробники на самому початку «полуничного» руху об’єдналися в кооператив, вони б створювали спільну інфраструктуру. А тепер мають будувати кожен свою.

Коли закінчується полуниця, все село переходить на вирощування пекінської капусти.

Перший ризик був у Хорохорині, коли село повністю наситило Луцький ринок. Потім полуниця пішла на Рівне та Житомир. Зараз село вирощує 85 % всієї волинської полуниці. Весь Київ їсть полуницю «Хорохорин». Зараз полуниця експортується також до Білорусі.

Ще був ризик два роки тому, коли бусів не вистачило, щоб вивезти всю полуницю у сезон. Сьогодні задля зниження цього ризику всі почали думати про переробку.

А головне - хорохоринці мають формалізувати всі свої відношення та зробити так, щоб всі одноосібники зібралися та створили виробничий кооператив. Також перед сільрадою стоїть питання налагодження чесного оподаткування «полуничників».

Цікава цифра: 107. Саме стільки грамів важила найздоровенніша хорохоринська полуниця. Тільки уявіть!

Зараз виробники полуниці в рамках співфінансування почали складатися грошима на проекти, що фінансуються сільрадою. Частка внесків сягає 50 % від загальної вартості проектів.

Офіс старости відремонтований. Чисто, цивільно, приємно. Навіть є кімната для прийому їжі, що трохи незвично для державних установ (дивіться фото).

Тепер головне: про фінанси. Тільки уявіть собі: за сезон хорохоринці продають тільки полуниці не менше, чим на 60-70 млн гривень! А ще є пекинська капуста!

Кожний хорохоринець має гідний статок та з впевніністю дивиться у майбутнє."

Староста с. Волоське

Новоолександрівська громада