Якісна система освіти у Могилеві буде!

Навіть у традиційний для українців вихідний - День Незалежності України  представники Могилівської громади (Смірнова Т. В. та Сирота В. В.) працюють з колегами над побудовою якісної системи освіти у нашій громаді.

24 серпня у рамках п'ятиденного навчального візиту до Польщі (проект " Співпраця об'єднаних громад для участі громадськості в управлінні освітою") робоча група у складі 6 чоловік ( Блоха Ольга, Смірнова Тетяна, Пташинська Наталія, Шамрай Олександр, Савченко Альона, Власова Наталя) відвідали відділ освіти виконкому м. Щецин. У ході конструктивного  діалогу були визначені основні принципи та особливості польської системи освіти. А саме: від імені президента міста органом управління школами є відділ освіти, який налічує 45 працюючих та має три структурні підрозділи: "Фінанси", "Оргсправи", "Додаткові програми та проекти". За кожним навчальним закладам закріплено по 2 куратори з відділу освіти, які відповідають за фінансові та організаційні питання. Відділ освіти веде роботу напряму з  директорами навчальних закладів та здійснює управлінський контроль один раз на квартал. Контролюючи функцію та інспектування шкіл здійснює кураторіум, який підпорядковується Воєводі.
У польському законодавстві записано, що держава гарантує безкоштовну освіту, але відповідальні за це органи місцевого самоврядування. Фінансування освітньої галузі у Польщі відбувається з декількох джерел: освітня державна субвенція, цільові дотації, власні кошти з бюджету гімни. Кошти спрямовуються з розрахунку на одного учня ( 7000 злотих) з урахуванням рівня кваліфікації вчительського складу закладу.
Система атестації вчителів проходить в чотири етапи. На першому етапі педагог має статус " учитель - стажер", який він отримує з першого дня роботи в школі. По завершенні дев'яти місяців стажування педагог отримує ступінь "учитель за контрактом". Наступні звання "призначений вчитель","дипломований вчитель" та "професор освіти" педагоги можуть здобути за умови здачі іспитів. На це мінімально потрібно сім років.
Система освіти Польщі побудована за принципом вдалого проектування витрат на галузь, адже освічені громадяни - це безцінний капітал держави.
Зустріч була змістовною, сповненою нових вражень та незабутніх відкриттів.